Morele to cenione drzewka owocowe, uprawiane w Polsce zarówno amatorsko, jak i na większą skalę. Pochodzą z terenów Azji i do niedawna nie były często widywane w polskich sadach. Zmieniło się to wraz z powstaniem odmian, które są bardziej odporne na nasze rodzime warunki pogodowe, czyli wiosenne przymrozki i silne wiatry. Kwitnienie moreli trwa do 7 dni, a kwiaty pojawiają się wczesną wiosną. Owoce dojrzewają zazwyczaj w lipcu lub sierpniu, a ich miąższ jest słodki w smaku, soczysty, łatwo odchodzi od pestki. Owoce moreli to cenne źródło witamin i błonnika pokarmowego. Zawierają witaminy z grupy C i B, a także cenne minerały, jak żelazo, fosfor czy wapń. Nadają się do przetwarzania i można zrobić z nich konfitury, dżemy, nalewki, puree. Mają wiele właściwości zdrowotnych – regulują pracę nerek i regulują ciśnienie krwi.

Morele cieszą się popularnością ze względu na wysoką plenność oraz średnio wymagającą uprawę. Preferują lekko kwaśne, przepuszczalne gleby. Nasadzenia najlepiej ulokować w miejscach osłoniętych od wiatru, dobrze nasłonecznionych, gdzie nie ma ryzyka zastoisk mrozowych.

W asortymencie naszego sklepu znajdują się znane i cenione odmiany moreli: early orange, goldrich, harcot, hargrand, somo czy wczesna z Morden.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6